22 Haziran 2018 Cuma

Odaklanmayı Arttıran Egzersiz

Odaklanma ve Farkındalığınızı Arttıracak Basit bir Egzersiz

odaklanma ile ilgili görsel sonucu

Odaklanmanın, 21.yüzyılın en önemli yetkinliklerinden bir tanesi olacağına, bu yetkinliğe yatırım yapan şirketlerin ve bireylerin önemli ölçüde fark yaratacağına inanıyorum.

Çok yankı uyandıran Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens kitabının yazarı Yuval Noah Harari 41 yaşında bir akademisyen. Geçen ay bu kitabın devamı niteliğinde başka bir kitap daha yazdı. Gerçek mesleği ise akademisyenlik. Günde 2 saat meditasyon yapıyor. Yılda en az 1 ya da 2 ay uzun süreli meditasyon yapmak için inzivaya çekiliyor. Yaptığı bir söyleşide her gün kendisi için yarattığı ve yılda bir kez yaptığı uzun inziva sürecinin düşünme kapasitesi üzerinde çok büyük etkisi olduğunu söylüyor. Çünkü etkili düşünebilmek için beynimizin boşluğa ihtiyacı vardır. Her boş kaldığımızda cep telefonlarımızdan bir şey kontrol etmek, ihtiyacımız olan o boşluğa izin vermemektedir.

Bir çok yaratıcı ve işinde fark yaratabilmiş insanın günde 3-4 saatlik odaklı bir çalışma ile bunu yapabildiklerini görüyoruz. Daha önceki bir yazımda haftalık çalışma gününü 5'den 4'e indiren bir şirketin performansını nasıl geliştirdiğini de yazmıştım.

Günde 2 dakikanızı ayırarak yapabileceğiniz bir egzersiz konsantrasyon ve farkındalık yeteneğinizi geliştirecektir.

Konsantrasyon dikkati belirli bir süre bir yerde toplayabilme yeteneğidir. Örneğin, nefes alırken dikkatimizin sadece nefeste olması (nefesin burun deliklerinden girmesine dikkatimizi vermemiz) ve farkındalığımızı koruyabildiğimiz kadar muhafaza etmek gibi. Veya nefes alırken dikkatimizi karnımızın şişmesine vermek gibi.

Farkındalık, ise içinde bulunduğumuz anda ne olduğunu ve dikkatimizin nerede olduğunu fark edebilme becerisidir. Farkındalık zihnimize bir düşünce geldiğinde veya kızgınlık, öfke, üzüntü, sevinç gibi bir duygumuz oluştuğunda bunu fark etmemizi sağlayan önemli bir araçtır. Eğer farkındalığımız varsa şu anda içimizde ne olup bittiğini veya konsantre olup olmadığımızı fark edebiliriz.


Basit Egzersiz

Aşağıdaki egzersizi günün istediğiniz zamanında 2 dakikanınızı ayırarak yapabilirsiniz. Hatta şimdi hemen yapmanızı öneririm.
  1. Saatiniz ile 2 dakikalık bir zaman dilimi tutun. Mümkünse 2 dakikadan geriye sayan bir sayaç olabilir.
  2. Dikkatinizi bu 2 dakika süresince nefesinize verin. Örneğin sadece karnınızın şiştiğini ve indiğini veya havanın burun deliklerinden girmesini hissedin ve dikkatinizi verin. (Nefesinizi karından alıp, verebilirseniz bu egzersiz diyafram nefesi almanıza da yardımcı olur)
  3. Karnınız her şiştiğinde nefesinizi sayın. Karnınız şişti “1”, indi tekrar şişti “2” gibi. Böylece “10” a kadar devam edin. “10” a geldiğinizde tekrar “1” den başlayın.
  4. Dikkatiniz nefesinizden başka bir yere kayarsa (ki bu normal bir durum) örneğin bir düşünce fark edersek, tekrar “1”den başlıyoruz.
  5. Amacımız düşüncenin gelmemesi değil fark ettiğimiz anda tekrar nefese odaklanıp “1” den başlamak.
  6. Asla “10” a kadar gelemediğimiz için veya hep düşünceler olduğu için kendimizi yargılamıyoruz. Masumca tekrar nefesimize odaklanıyoruz.
  7. Bir performans hedefimiz yok. “10” a kadar gelemediğimizde bu bir problem değil. Bazen düşüncelerin içinde kaybolabiliriz. Bu da normal.
  8. Bu egzersizi günde istediğiniz bir zaman diliminde veya istediğiniz sayıda yapabilirsiniz. Eğer hoşunuza giderse süreyi attırabilirsiniz.
  9. Düzenli uyguladığınızda gün içerisinde odaklanma ve farkındalık yeteneğinizin geliştiğini göreceksiniz.


Not: Eğitimime katılan bir katılımcı akşam uykuya dalmakta zorluk yaşadığı için bunu tekniği uygulamış. Ertesi gün bana bu nefes tekniği sayesinde uykuya daldığını söyledi. Uyuyamadığım bir gece ben de uyguladım ve işe yaradığını gördüm. Sonrasında başka katılımcılardan da böyle bir geri bildirim aldım. Özetle uykuya dalmakta zorluk yaşıyorsanız bu basit egzersizi uygulayabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder